Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Creep 2

Creep 2

2017
×
Edit this entry  
17
Creep

Creep

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
Possession

Possession

1981
×
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
11
Office Space

Office Space

1999
×
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annihilation

Annihilation

2018
×
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Edit this entry  
20
Making True Detective

Making True Detective

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
13
Roma

Roma

2018
×
Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
'71

'71

2014
×
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
02
Villains

Villains

2019
×
Edit this entry  
01
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
27
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
Edit this entry  
18
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
Edit this entry  
17
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry