Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Edit this entry  
10
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White House Farm

White House Farm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zulu

Zulu

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
26
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Ed Gamble: Blood Sugar

Ed Gamble: Blood Sugar

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★½
Edit this entry