Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
My Bodyguard

My Bodyguard

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★½
Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Edit this entry