Sort by

willml has logged 162 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Escape

No Escape

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Like Mike 2: Streetball

Like Mike 2: Streetball

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Like Mike

Like Mike

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry