• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Simu Liu is fucking awesome and this is way better than it has any right being. Perfect amount of exposition in my opinion, definitely one of Marvel's better origin stories.

    The first half of this movie is badass. Second half gets a little familiar, but still solid. It still has that Marvel formula we've all gotten too used to.

    I'm hoping/praying Chloe Zhao and 'Eternals' can break that formula in a few months.

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★½

    Finally saw this. Thought it was good, but definitely expected a little more. Maybe the hype got to me. Reminded me of older (and better) psychological horror films (Repulsion, Diabolique).

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★½

    Me: Is alcohol bad or good?

    Another Round: Yes.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    Carey carries tbh.

  • Derek DelGaudio's In & of Itself

    Derek DelGaudio's In & of Itself

    If you have Hulu and you haven’t watched this, you’re not using Hulu correctly.

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    it is that good.

  • 1917

    1917

    ★★★★½

    i genuinely thought i wouldn’t like this or I wouldn’t care but I was very wrong about everything. Long live Roger Deakins.

  • A Hidden Life

    A Hidden Life

    ★★★★½

    One of Malick’s greatest films, and I don’t say that about a lot of his recent work. Easily his best since The Tree of Life.

  • Burning

    Burning

    ★★★★½

    fire

  • The Talented Mr. Ripley

    The Talented Mr. Ripley

    ★★★★

    90s movies are the best.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★½

    the mobsters are getting old. time changes nothing.

  • O.G.

    O.G.

    ★★★★½

    Jeffery Wright is absolutely magnificent in this all-too-real look at our prison system today and how it (emotionally) affects the incarcerated before, during, and after serving their time. 

    It’s a film about humanizing these people that are so easy to pass off as lesser beings than those who have remained out of the system.

    Our society fails these young men before they even do anything wrong, and this film paints such a beautiful picture of incarcerated individuals and the process…