Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Basically

Basically

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunset

Sunset

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Don't Listen

Don't Listen

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frida

Frida

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bambi

Bambi

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
So It Goes

So It Goes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
½
Edit this entry  
13
Border

Border

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★
Edit this entry  
08
Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

1888
×
★★★
Edit this entry  
08
Brighton Street Scene

Brighton Street Scene

1888
×
★★★
Edit this entry  
08
Accordion Player

Accordion Player

1888
×
★★
Edit this entry  
08
Man Walking Around a Corner

Man Walking Around a Corner

1887
×
Edit this entry  
08
Lioness Walking

Lioness Walking

1887
×
Edit this entry  
08
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
★★★
Edit this entry  
08
The Kiss

The Kiss

1887
×
★★★
Edit this entry  
08
Woman Walking Downstairs

Woman Walking Downstairs

1887
×
★★½
Edit this entry  
08
Boys Playing Leapfrog: Side View

Boys Playing Leapfrog: Side View

1887
×
★★½
Edit this entry  
08
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★
Edit this entry  
08
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★½
Edit this entry  
08
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lion Walking

Lion Walking

1887
×
★★★
Edit this entry