wilson has logged 314 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunday Beauty Queen

Sunday Beauty Queen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Saving Sally

Saving Sally

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kicks

Kicks

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Girl

White Girl

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
★★
Edit this entry  
27
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Her Story

Her Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death to the Tinman

Death to the Tinman

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Little Men

Little Men

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wasted Times

The Wasted Times

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Viva

Viva

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ukrainian Sheriffs

Ukrainian Sheriffs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★½
Edit this entry  
03
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★
Edit this entry  
01
Come Back, Africa

Come Back, Africa

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry