nick has logged 182 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Celebrity

Celebrity

1998
×
Edit this entry  
31
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Children of the Corn III: Urban Harvest

Children of the Corn III: Urban Harvest

1995
×
½
Edit this entry  
30
Children of the Corn II: The Final Sacrifice

Children of the Corn II: The Final Sacrifice

1992
×
½
Edit this entry  
30
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Edit this entry  
30
The Life and Death of Peter Sellers

The Life and Death of Peter Sellers

2004
×
★½
Edit this entry  
30
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
Edit this entry  
29
Head in the Clouds

Head in the Clouds

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Battle in Seattle

Battle in Seattle

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Trial and Error

Trial and Error

1997
×
Edit this entry  
29
Sleepwalking

Sleepwalking

2008
×
½
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★
Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Astronaut's Wife

The Astronaut's Wife

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Notebook

The Notebook

2004
×
Edit this entry  
27
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2 Days in the Valley

2 Days in the Valley

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
25
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry