• Cruella

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • Let Them All Talk

  • Ma Rainey's Black Bottom

  • The Trial of the Chicago 7

  • Another Round

  • Nomadland

    ★★★★½

  • MLK/FBI

  • Pieces of a Woman

  • Tenet

    ★★★★

  • The Half of It

  • Shiva Baby

  • Mulan

  • Emma.

    ★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

  • Bad Hair

  • Time

    ★★★★★

  • Little Women

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • First Cow

  • Lingua Franca

  • A Simple Favor

    ★★★★

  • Grace Jones: Bloodlight and Bami

  • Man Rots from the Head

  • Woman in Deep

  • Kate Plays Christine

    ★★★½

  • Pauline Alone

  • Snowpiercer

  • Gregory Go Boom

  • Fruitvale Station

    ★★★★★

  • The Hunt

  • Bachelorette

  • 35 Shots of Rum

  • Morvern Callar

  • Training Day

  • Monsoon Wedding

    ★★★★½

  • Code Unknown

  • Ratcatcher

  • The Quiet Family

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Happy Together

  • The Castle

  • Space Jam

    ★★★

  • Hard Eight

  • Frantz Fanon: Black Skin, White Mask

  • Little Women

  • Basic Instinct

    ★★★

  • The Comfort of Strangers

  • Fatal Attraction

  • Smooth Talk

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • A Woman Under the Influence

  • Badlands

  • Black Rodeo

  • Buck and the Preacher

  • Minnie and Moskowitz

  • Harold and Maude

  • A New Leaf

  • Uptight

  • Lolita

  • Cléo from 5 to 7

  • Pather Panchali

  • Ninotchka