• Black Widow

    Black Widow

    ★★★★½

    don't @ me, this was beautiful

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★

    as a huge mortal kombat fan, i really did appreciate the easter eggs and nods to the game, but this just fell flat for me. even the fights were bad, and that's the bare minimum i hoped would be good. hanzo and bi-han were wonderful, though. honestly i am happy with all the casting! i just wish there were less cuts when it came to the fight sequences.

  • Siren

    Siren

    ★★½

    this was so fun, i can't even lie

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    THIS IS ONE OF THE MOST BEAUTIFUL FILMS I HAVE EVER WATCHED

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk

    if you have to bring in a native american character for the sole purpose of telling the audience the film isn't anti-native then maybe, just maybe, your film is anti-native. gore was fun, i guess, and the acting was strong

  • Destination Wedding

    Destination Wedding

    ★½

    one hand for keanu, one hand for winona and no time for this film

  • Possession

    Possession

    ★★★★★

    this was such an uncomfortable experience, but one i absolutely adored for that very unease. isabelle adjani is wondrous, both a dream and a nightmare, and god... this film is gonna stay with me for a long time

  • The World to Come

    The World to Come

    ★★★★

    no words for the quiet beauty of this film, nor the chemistry between its leads. ripped my heart out, made me smile and made me yearn. don't know whether to thank the director or send them my therapy bill

  • Twist

    Twist

    *jaime lannister voice* the things i do for lena headey

  • Below Her Mouth

    Below Her Mouth

    ★★

    girls hot, me gay

  • Run

    Run

    ★★

    watching this as a disabled person really does hit different. other than that, it wasn't anything particularly special

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★½

    jennifer did nothing wrong