Billy has logged 132 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Slice

Slice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pecker

Pecker

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gringo

Gringo

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
1922

1922

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Meg

The Meg

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry