Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Up the Junction

Up the Junction

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Like It Is

Like It Is

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Cathy Come Home

Cathy Come Home

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Poor Cow

Poor Cow

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Bhaji on the Beach

Bhaji on the Beach

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★½
Edit this entry  
21
if....

if....

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Leather Boys

The Leather Boys

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Looking for Eric

Looking for Eric

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Riff-Raff

Riff-Raff

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Firm

The Firm

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read prior review Edit this entry  
07
Raining Stones

Raining Stones

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Scum

Scum

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
Edit this entry  
30
The Hit

The Hit

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Edit this entry  
29
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★
Edit this entry  
24
Nighthawks

Nighthawks

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Letter to Brezhnev

Letter to Brezhnev

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
This Is England

This Is England

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
A Taste of Honey

A Taste of Honey

1961
×
★★★★
Edit this entry