Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
31
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Edit this entry  
24
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Edit this entry  
06
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
10
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry