Miguel has logged 222 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Secretary

Secretary

2002
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Devilman - Volume 1: The Birth

Devilman - Volume 1: The Birth

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin

B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Found

Found

2012
×
½
Edit this entry  
05
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bully

Bully

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★½
Edit this entry  
02
Halloween, Except the Knife Is 50 Feet Long

Halloween, Except the Knife Is 50 Feet Long

2019
×
½
Edit this entry  
01
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
Edit this entry  
01
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
Read the review Edit this entry  
31
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
28
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
24
Grass Is Greener

Grass Is Greener

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Strangled

Strangled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Like Me

Like Me

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Inside

Inside

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
In Family I Trust

In Family I Trust

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★
Edit this entry  
13
The Smash Brothers

The Smash Brothers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
DMT: The Spirit Molecule

DMT: The Spirit Molecule

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Final Exam

Final Exam

1981
×
Edit this entry  
02
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
Edit this entry  
28
Blood Salvage

Blood Salvage

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Society

Society

1989
×
½
Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★
Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Come Worry with Us!

Come Worry with Us!

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry