• Notting Hill

    Notting Hill

    ★★½

    Regressing further into 90s nonsense as time goes on

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★½

    The gall of Tom Hanks to play a Bad Person! But he has a dog! This is the level of engagement I am willing to commit to this!

    Comfortably tailored to my pandemic regression and fear of anything challenging.

  • GoldenEye

    GoldenEye

    ★★★★

    Trying to get myself into the headspace of the person who a) wrote Onatopp's character arc and b) shamelessly punning on her name throughout this film.

    100% certain that my rating is not in any way affected by my nostalgia for the N64 game and this period in my life, and the same will undoubtedly be true when I get round to re-watching Tomorrow Never Dies.

  • Goldfinger

    Goldfinger

    ★★★

    For the big yin.

    As problematic as remembered but enjoyable nonetheless.

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★½

    In before: lockdown 2.0

  • Bait

    Bait

    ★★★★½

    Glad I watched this the same weekend as Rebecca (2020) to ensure that my Cornish-class-conscious-dramas run ended on a high.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    Not going to defend this past saying that I am a true sucker for courtroom drama and Sorkin's junk-food snappy dialogue.

    Fortunately able to erase the last scene from my working memory to be able to give this 3.5, otherwise the sheer swelling-strings patriotism might overwhelm me entirely.

  • Yesterday

    Yesterday

    ★½

    Argh. The hollow Beatles plot was more believable than the romance.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    Very handy of Charlie Kaufman to dedicate an entire movie to showing me how I should decorate my house and convert me to a 4:3 truther.

  • A Serious Man

    A Serious Man

    ★★★★½

    The true meaning of this film may begin to seep into my consciousness after around five to seven years, by which time I will have entirely forgotten its plot.

    Outstanding!

  • Bombshell

    Bombshell

    ★★★½

    Good Friday night film and only _a bit_ of fourth wall breaking. Sadly feels like it should have been set in the 80s... or at least more than five years ago. The tensions between different the different wings of the republicans at Fox gave this another edge for me. Cast all great as per.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    Finally got around to watching this! Pleasantly surprised despite never having read it nor being remotely swept away by Timothee Chalamet