wyh has logged 294 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Be Silly

Don't Be Silly

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Real American: Joe McCarthy

The Real American: Joe McCarthy

2012
×
Edit this entry  
21
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adventure in Manhattan

Adventure in Manhattan

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridge to the Sun

Bridge to the Sun

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Too Many Husbands

Too Many Husbands

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Caged

Caged

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Just a Boys' Game

Just a Boys' Game

1979
×
★★★½
Edit this entry  
31
Country

Country

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Who: The Happiness Patrol

Doctor Who: The Happiness Patrol

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
When Ladies Meet

When Ladies Meet

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dark Mansions

Dark Mansions

1986
×
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Spearhead from Space

Doctor Who: Spearhead from Space

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Users

The Users

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: The Robots of Death

Doctor Who: The Robots of Death

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry