Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
02
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry