Sort by

Daniel has logged 212 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Denial

Denial

2016
×
Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Street

In the Street

1948
×
Read the review Edit this entry  
13
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Deseret

Deseret

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ten Skies

Ten Skies

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Four Days in October

Four Days in October

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Head

Head

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lights Out

Lights Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry