• Ratatouille

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★½

  • Cinderella III: A Twist in Time

    ★★½

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Shortbus

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Mysterious Skin

    ★★★★½

  • Shrek 2

    ★★★½

  • Mean Girls

    ★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★½

  • Atlantis: The Lost Empire

    ★★

  • Hedwig and the Angry Inch

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★

  • Pokémon 3: The Movie - Spell of the Unown

    ★★★½

  • American Psycho

    ★★½

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★½

  • The Iron Giant

    ★★★½

  • The Prince of Egypt

    ★★★½

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Nowhere

    ★★★★★

  • Scream

    ★★★★

  • Bound

    ★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★½

  • The Mask

    ★½

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    ★★★½

  • Addams Family Values

    ★★★½

  • Suburbs of Eden

    ★★★

  • Porco Rosso

    ★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • Society

  • Akira

    ★★★½

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Maurice

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Labyrinth

    ★★½

  • The Return of the Living Dead

    ★½

  • Possibly in Michigan

    ★★★★

  • The Secret of NIMH

    ★★★

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★½

  • Wise Blood

  • Dawn of the Dead

    ★★★

  • House

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • Blazing Saddles

    ★★½

  • The Exorcist

    ★★

  • The Wicker Man

    ★½

  • Nutcracker

  • Carnival of Souls

    ★★★½

  • Jules and Jim

    ½

  • Godzilla

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★½