• The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★½

    No one told me this is a musical

  • Welcome to Hell

    Welcome to Hell

    ★★★★

    The devil is hot

  • Okja

    Okja

    ★★★★½

    I've been an animal rights activist for years now, yet nothing I could say could be more convincing then watching this film all the way through

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    Really unable to understand how you can not read this as a queer story

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

    Okay so hear me out,
    I watched this one last year when it came out and I loved it and made it one of my top 10 that year, and have been wanting to revisit it ever since. Unfortunately it just didn't really hold up for me on a second watch.
    I still think this film has a lot of it resting things to say and some cool technical stuff going for it, directing is good and all the acting…

  • When Marnie Was There

    When Marnie Was There

    ★★★★½

    One of the best movies I've seen all year. I hate it

  • Dear Mr/Mrs

    Dear Mr/Mrs

    ★★★★

    Not only does SOPHIE understand the assignment,
    She makes her own assignment and does it better

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    I was really surprised by how much this film managed to accomplish.
    For one, it's the only Disney remake I can think of that actually look really nice!
    It's well shot, it had a nice punk asthetic going for it and for a movie so focused on fashion luckily most of the outfits are really gorgeous.
    It's really funny, I think most people in the theater laughed at almost every joke,
    And it's just pure campy fun with just enough…

  • Shaun of the Dead

    Shaun of the Dead

    ★★★½

    Pretty fun innit

  • Runaway

    Runaway

    ★★★½

    Could use more slow mo shots of deer and explosions

  • Submarine

    Submarine

    ★★★

    Esthetically I really love everything about this(the cinematography, soundtrack, wardrobe etc.) And that along with some pretty funny dialog carries most of the film for me.
    With that said Oliver is such a prick and I can't stand him(neither are any side characters really that likeable on their own).
    I also find the plot to be largely uninteresting and that really keeps me from fully enjoying it the way I expected to

  • The Mask

    The Mask

    ★½

    So yall actually like this? Just checking