Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let It Be Morning

Let It Be Morning

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Come From Away

Come From Away

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Libertad

Libertad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Nest

The Nest

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
BELLE

BELLE

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Swimmer

The Swimmer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Divide

The Divide

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Vivo

Vivo

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★
Edit this entry  
03
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Honeymood

Honeymood

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Persuasion

Persuasion

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
★★★
Edit this entry