ximena has logged 277 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Weighting

Weighting

2011
×
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
10
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★½
Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lou

Lou

2017
×
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

I’m No Longer Here: A Conversation with Guillermo Del Toro & Alfonso Cuarón

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
11
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Read prior review Edit this entry  
09
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry