Iza has logged 93 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Peel

Peel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
Edit this entry  
22
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Orphan

Orphan

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
In the Name of My Daughter

In the Name of My Daughter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trouble with You

The Trouble with You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry