andi has logged 438 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Possession

The Possession

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Messengers

The Messengers

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Demonic

Demonic

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sinister Circle

Sinister Circle

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
Edit this entry  
14
Mara

Mara

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★½
Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry