• Hellraiser: Hellworld

    Hellraiser: Hellworld

    ★½

    the things i do for henry cavill...

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★½

    the last ep... yeah that was good

  • Aquamarine

    Aquamarine

    ★★★★★

    rewatched this the other day and it will always be one of my favorite childhood movies idgaf i will give it the 5 stars it deserves and i will not stop talking about it

  • Normal People

    Normal People

    ★★★★

    the ending 😔😔💔💔 where’s s2 so i can collect an endgame

  • Becoming Jane

    Becoming Jane

    ★★★

    IM SO DEPRESSED....

  • The Age of Adaline

    The Age of Adaline

    ★★★

    predictable but i liked it

  • The Edge of Love

    The Edge of Love

    ★★★

    watched this a few days ago.. it’s a decent film considering i watched for keira knightley. love william of course and dylan had me snoring the whole time.. tired of his weird ass poems baby no one likes them ❤️

  • Atonement

    Atonement

    ★★★★★

    y’all i cant breathe 💔💔💔💔 one of the best films ive ever seen deadass.. james mcavoy’s acting in this is unbelievable and his scenes touch my heart. keira and james’s chemistry is amazing of course and the absolute serve they give omfg... 10 out of 10 would recommend idc yes it was worth the 2 hours AND BRIONY WHEN I CATCH YOU WHEN I FUCKING CATCH YOU......

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    AN ABSOLUTE SERVE SO GOOD had me squealing omg

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★★★★★

    GIVE BILL SKARSGARD AN OSCAR NOMINATION I WONT ASK TWICE!!!!!!!

  • Father of the Year

    Father of the Year

    ½

    worst movie i’ve ever seen. i couldn’t get past the first 20 minutes. i watched it with my dad and he said let’s forget this night even happened because it was THAT bad. why do movies like these exist i didn’t even crack a smile with the bad humor and acting.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★½

    another saoirse movie that put me to sleep like she should just quit overall. only giving this a star and a half out of pity. i’m glad lady bird’s mom hates her because if she was my daughter i’d hate her too. and get timothée out of these bad films.