Xplodera has logged 353 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Romper Stomper

Romper Stomper

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Charter Trip

The Charter Trip

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Holy Mess

A Holy Mess

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Might Get Loud

It Might Get Loud

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
Read the review Edit this entry  
11
A Man Apart

A Man Apart

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ninja Terminator

Ninja Terminator

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom

Phantom

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Burning Soil

The Burning Soil

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Finances of the Grand Duke

The Finances of the Grand Duke

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Santo in the Wax Museum

Santo in the Wax Museum

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Asylum

Asylum

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Journey Into the Night

Journey Into the Night

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tracks

Tracks

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tusen bitar

Tusen bitar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Veerana

Veerana

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Haywire

Haywire

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★
Read the review Edit this entry