bella has logged 206 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frida: Viva la vida

Frida: Viva la vida

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
May

May

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry