Ian has logged 404 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fleshpot on 42nd Street

Fleshpot on 42nd Street

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
18
The Raiders of Atlantis

The Raiders of Atlantis

1983
×
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Caligula: The Untold Story

Caligula: The Untold Story

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Men & Chicken

Men & Chicken

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Nightbirds

Nightbirds

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vigil

Vigil

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elmer Gantry

Elmer Gantry

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Guru, the Mad Monk

Guru, the Mad Monk

1970
×
Read the review Edit this entry  
16
BASEketball

BASEketball

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Legacy of Blood

Legacy of Blood

1978
×
Read the review Edit this entry  
10
City So Real

City So Real

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Passion of Martin

The Passion of Martin

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry