Ian has logged 56 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creating a Character: The Moni Yakim Legacy

Creating a Character: The Moni Yakim Legacy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dreams: Cinema of the Subconscious

Dreams: Cinema of the Subconscious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Above

The Above

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry