Ian has logged 96 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cannibal Man

The Cannibal Man

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
College

College

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Strike Commando 2

Strike Commando 2

1988
×
Read the review Edit this entry  
07
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Kingdom of the Spiders

Kingdom of the Spiders

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moonfleet

Moonfleet

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Men in the Moon

First Men in the Moon

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Knife of Ice

Knife of Ice

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
A Quiet Place to Kill

A Quiet Place to Kill

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strike Commando

Strike Commando

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Warriors of the Year 2072

Warriors of the Year 2072

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Monster

The Monster

2016
×
★½
Edit this entry  
06
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Echeck

Echeck

×
Edit this entry  
03
Forget Everything You Have Ever Seen: The World of Santa Sangre

Forget Everything You Have Ever Seen: The World of Santa Sangre

2011
×
Edit this entry  
02
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Return of Frank James

The Return of Frank James

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Endgame

Endgame

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Challenge the Devil

Challenge the Devil

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry