Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★★

  • Boys State

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Aliens

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Office Space

    ★★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Santa Sangre

    ★★★★½

  • The Twentieth Century

    ★★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 24.5 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

About Time

Jan 1

Most Watched

The Twentieth Century

twice

Last Film

Goke, Body Snatcher from Hell

Apr 21

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Comedy
27 films
Horror
22 films
Thriller
22 films
Sci Fi
17 films
Fantasy
13 films
Action
11 films
Adventure
11 films
Romance
10 films
Mystery
9 films
USA
61 films
Italy
11 films
UK
8 films
France
8 films
Spain
6 films
Germany
4 films
Canada
4 films
Japan
4 films
Luxembourg
2 films
Brazil
2 films
English
86 films
Italian
11 films
French
10 films
Spanish
5 films
Japanese
4 films
Portuguese
3 films
German
3 films
Cantonese
2 films
Icelandic
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 111

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Ian’s most liked review

Rebecca

★½

Wasn't paying enough attention to go any lower.

Armie Hammer with worst accent of the year though!

More reviews

Highs and lows

Highest Average

David Byrne's American Utopia
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Beyond Darkness
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Echeck

Films Ian watched in 2021

  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Shiva Baby
  • Ratatouille
  • The Cannibal Man
  • Three O'Clock High
  • The Railrodder
  • College
  • Strike Commando 2
  • Risky Business
  • Big Trouble in Little China
  • Office Space
  • Kingdom of the Spiders
  • My Octopus Teacher
  • The Curse of Frankenstein
  • Scarlet Street
  • Secret Beyond the Door
  • Moonfleet
  • First Men in the Moon
  • Aliens
  • Waiting for Guffman
  • The Green Slime
  • Beginners
  • Twilight
  • Knife of Ice
  • A Quiet Place to Kill
  • Grizzly
  • The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse
  • Strike Commando
  • Prince of Darkness
  • My Neighbor Totoro
  • Warriors of the Year 2072
  • Drag Me to Hell
  • Collective
  • Kajillionaire
  • The Monster
  • Day of the Animals
  • Step Brothers
  • Echeck
  • Forget Everything You Have Ever Seen: The World of Santa Sangre
  • The Man Who Laughs
  • Santa Sangre
  • The Return of Frank James
  • The Man from Laramie
  • Star Trek Beyond
  • Henri-Georges Clouzot's Inferno
  • Blue Collar
  • Endgame
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Nomadland
  • Challenge the Devil
  • Judas and the Black Messiah
  • The Princess Bride
  • Criss Cross
  • Cujo
  • Crypt of the Vampire
  • Mothra
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Breakheart Pass
  • Hellboy
  • It's a Disaster
  • Point Break
  • Timecrimes
  • A Face in the Crowd
  • Rebecca
  • The Vast of Night
  • She Dies Tomorrow
  • Boys State
  • Some Kind of Heaven
  • In Fabric
  • Let Them All Talk
  • To Plant a Flag
  • Naked Massacre
  • Wolfwalkers
  • Aquarius
  • Wendy
  • Soul
  • David Byrne's American Utopia
  • Promising Young Woman
  • The Twentieth Century
  • The Painter and the Thief
  • Beyond Darkness
  • The Twentieth Century
  • Swallow
  • The Invisible Man
  • Emma.
  • Black Venus
  • Lucky Grandma
  • Miss Juneteenth
  • Love Scenes
  • A Matter of Life and Death
  • First Cow
  • Save Yourselves!
  • City So Real
  • Vapors
  • Seeds
  • Bacurau
  • About Time

World map

Highly rated films Ian is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more