Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf's Call

The Wolf's Call

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wanting Mare

The Wanting Mare

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bandidas

Bandidas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ballad of the Little Soldier

Ballad of the Little Soldier

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wild Blue Yonder

The Wild Blue Yonder

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spend It All

Spend It All

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vibes

Vibes

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
Read the review Edit this entry  
06
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mean Machine

Mean Machine

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A River Called Titas

A River Called Titas

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prospect

Prospect

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rift

The Rift

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tremors

Tremors

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry