• Force Majeure

    ★★

  • The Trip to Italy

    ★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • Coherence

    ★★★

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • The Borderlands

    ★★★

  • All Is Lost

    ★★½

  • The Flu

    ★★

  • Snowpiercer

  • Computer Chess

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★★

  • The Great Gatsby

  • Stoker

    ★★★

  • Rise of the Guardians

  • Flight

  • Elena

    ★★★

  • Hotel Transylvania

  • The Master

    ★★★★½

  • A Dangerous Method

  • Goon

    ★★★★

  • Contagion

    ★★

  • Almayer's Folly

    ★★★½

  • The Selling

    ★★★

  • The Adjustment Bureau

  • Take Shelter

    ★★½

  • Beyond the Black Rainbow

  • 127 Hours

  • The Trip

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★½

  • Four Lions

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

    ★★★★

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

  • Inglourious Basterds

    ★½

  • Star Trek

    ★★★½

  • The Damned United

    ★★★

  • Watchmen

    ★★★★

  • Moon

    ★★★★

  • In the Loop

    ★★★★

  • Dean Spanley

    ★★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★

  • Lovecraft: Fear of the Unknown

    ★★★

  • Beowulf

    ★★

  • There Will Be Blood

    ★★★

  • Eastern Promises

    ★★★★

  • My Winnipeg

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★

  • Encounters at the End of the World

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Sunshine

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • 300

  • Charlotte's Web

  • Apocalypto

    ★★★

  • Night at the Museum

  • The Sea of Perdition

    ★★★

  • Children of Men

    ★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

  • The Devil Wears Prada

  • Poseidon

  • Slither

    ★★★½

  • Bandidas

    ★★★

  • The Last King of Scotland

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • A History of Violence

  • Lord of War

    ★★★

  • The Wild Blue Yonder

    ★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★

  • A Cock and Bull Story

    ★★