Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Corn Island

Corn Island

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Ogre of Athens

The Ogre of Athens

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alone in the Wilderness

Alone in the Wilderness

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Drishyam

Drishyam

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Edit this entry