Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Casino

Casino

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dumplings

Dumplings

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Snake Dick

Snake Dick

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Audition

The Audition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
06
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fluffy Movie

The Fluffy Movie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
He Dies At The End

He Dies At The End

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Solipsism

Solipsism

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Substance

Substance

2019
×
★½
Edit this entry  
28
Bruised

Bruised

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dante's Lunch

Dante's Lunch

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Edit this entry  
27
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
South Park Vaccination Special

South Park Vaccination Special

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Notebook

The Notebook

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry