• When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    hot girl summer is now over....it’s officially time for neurotic meg ryan fall 🍂🍂

  • Loki

    Loki

    ★★★★

    head empty, no thoughts except loki in that one button-down/pants combo 😫😫😫. also this show confirmed i am still very much a raging bisexual so thanks marvel! 

    this is better than 90% of the MCU with the exclusion of winter solider, black widow,
    black panther, and mayyyybe thor ragnarok. i said what i said. also that fucking SCORE bro i was throwing it back to the theme every time omfg. long live the multiverse!!! i hope möbius gets his jet-ski in season two 🥺

  • He's All That

    He's All That

    ½

    absolutely died when the one girl was like “great pool party! can i take some kfc and pizza hut to go?” HAHAHA WHAT THE FUCK IS THIS

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    “Punch me, I bleed.” 

    so fucking beautiful and earnest and not to mention, such an honest, kind and intelligent portrayal of my favorite superhero. here is proof that sam raimi clearly has what so many marvel directors lack: an innate understanding that the most essential aspect of these larger than life heroes is not their suit, but the flesh and blood beneath it. and it’s telling that peter parker is still the guy who runs into the burning building, even…

  • Candyman

    Candyman

    ★★½

    i will not stand for this anti-bee propaganda. bees r gr8!! big fan of bees!!

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    “he humiliated me by touching me” is the funniest line in the history of cinema

  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    this movie absolutely BANGS!!! just a 10/10 viewing experience. god i wish i hadn’t been literally 5 years old when this was in theaters.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★½

    just a lot of men tenderly touching dev patel’s face. five stars!!!

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★★★★★

    if you had to watch bella’s mom sing a lullaby at their wedding, congratulations: you may be entitled to financial compensation.

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse

    ★★½

    i genuinely do not remember jasper being a confederate soldier OR having a southern accent. did i amnesia myself out of that core memory? was anyone going to tell ten year old me that i was attracted to a literal racist? i have so! many! questions!

  • Boys State

    Boys State

    ★★½

    IF YOU GO UP AGAINST RENÉ YOU BEST COME CORRECT BITCH

  • Twilight

    Twilight

    ★★★★★

    this is my citizen kane