Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★
Edit this entry  
30
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Customer

The Customer

2021
×
Edit this entry  
24
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Customer

The Customer

2021
×
Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bath Tub

Bath Tub

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Roommates

Roommates

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inheritance

Inheritance

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Out

Out

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Puparia

Puparia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Bagger Vance

The Legend of Bagger Vance

2000
×
★½
Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Edit this entry