• Troll 2

    ½

  • Miller's Crossing

    ★★★★

  • Trust

    ★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★½

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • The Hunt for Red October

    ★★★

  • Glory

    ★★½

  • Driving Miss Daisy

    ★★

  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★

  • Steel Magnolias

    ★★½

  • Twin Peaks

    ★★★★

  • Batman

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★½

  • The Land Before Time

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★

  • Moonstruck

    ★★★

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★½

  • An American Tail

    ★★½

  • Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

    ★★★★

  • The Mission

    ★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

  • Big Trouble in Little China

    ★★★½

  • His Motorbike, Her Island

    ★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★½

  • Angel's Egg

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

  • Spies Like Us

  • After Hours

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Cocoon

    ★★★

  • The Goonies

    ★★

  • The Care Bears Movie

  • Brazil

    ★★★★

  • The Adventures of André and Wally B.

    ★½

  • Stop Making Sense

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★½

  • The Karate Kid

    ★★½

  • Ghostbusters

    ★★

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★

  • The NeverEnding Story

    ★★

  • Repo Man

    ★★

  • A Christmas Story

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • The Outsiders

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Tron

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Annie

  • The Secret of NIMH

    ★★½

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Time Bandits

  • The Fox and the Hound

    ★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★