• Superman II

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Star Trek: The Motion Picture

  • Life of Brian

    ★★★½

  • Rocky II

    ★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Richard Pryor: Live in Concert

    ★★★★

  • Superman

  • The Hobbit

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★½

  • House

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★

  • Mikey and Nicky

    ★★★★½

  • News from Home

    ★★★

  • Rudolph's Shiny New Year

    ★½

  • Rocky

    ★★★½

  • Network

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Je, tu, il, elle

    ★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • The Year Without a Santa Claus

    ★★½

  • Alice Doesn't Live Here Anymore

    ★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★½

  • A Charlie Brown Thanksgiving

    ★★★

  • Robin Hood

    ★★½

  • Badlands

    ★★½

  • Mean Streets

    ★★★½

  • Battle for the Planet of the Apes

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • Charlotte's Web

  • Conquest of the Planet of the Apes

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Brian's Song

    ★★½

  • Fiddler on the Roof

    ★★★½

  • The French Connection

    ★★½

  • Escape from the Planet of the Apes

  • The Abominable Dr. Phibes

  • The Aristocats

  • Santa Claus Is Comin' to Town

  • Beneath the Planet of the Apes

  • Hans Brinker

    ½

  • Frosty the Snowman

    ★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★½

  • The Little Drummer Boy

    ★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

  • Planet of the Apes

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★½

  • Cool Hand Luke

    ★★★★½

  • Daisies

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Fahrenheit 451

  • Batman

    ★★★

  • Thunderball

    ★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Cinderella

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★

  • Goldfinger

    ★★