• A Woman Is a Woman

    ★★★½

  • Ocean's Eleven

  • Psycho

    ★★★★

  • Donald in Mathmagic Land

    ★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★

  • Gopher Broke

    ★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★½

  • Johnny Tremain

    ★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Incredible Shrinking Man

    ★★★

  • The Ten Commandments

  • Rebel Without a Cause

    ★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

  • White Christmas

    ★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★½

  • Alice in Wonderland

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • The Third Man

    ★★½

  • The Bishop's Wife

    ★★

  • Miracle on 34th Street

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★½

  • Bambi

  • Dumbo

  • Sergeant York

    ★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Beyond Tomorrow

  • The Wizard of Oz

  • The Little Princess

    ★★½

  • Mickey's Trailer

    ★★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Bimbo's Initiation

    ★★★★

  • Humorous Phases of Funny Faces

  • The Big Swallow

  • The Cabbage-Patch Fairy

  • Roundhay Garden Scene

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Spider-Man Collection

    ★★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★