• Passover Fever

  • La Haine

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Before Sunrise

  • Yaldei Kenyon HaZahav

  • Léon: The Professional

  • Clerks

  • The Shawshank Redemption

  • Natural Born Killers

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • The Mask

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • The Lion King

  • Ace Ventura: Pet Detective

  • Karo and Piyobupt: Imagination

  • Naked

  • Jurassic Park

  • Falling Down

  • Three Colors: Blue

  • Arizona Dream

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Husbands and Wives

  • Basic Instinct

  • Reservoir Dogs

  • Eddie King

  • Life According To Agfa

  • Naked Lunch

  • Barton Fink

  • Europa

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

  • Misery

  • Home Alone

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Gremlins 2: The New Batch

  • Total Recall

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • Wild at Heart

  • Close-Up

  • Cry-Baby

  • Pretty Woman

  • Paris Is Burning

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • A Grand Day Out

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

  • Twin Peaks

  • Sex, Lies, and Videotape

  • Do the Right Thing

  • Heathers

  • Rain Man

  • They Live

  • The Thin Blue Line

  • Die Hard

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Big

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

  • Beetlejuice

  • The Princess Bride

  • Bad

  • Late Summer Blues

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Spaceballs

  • The Untouchables

  • Raising Arizona

  • Stand by Me

  • Blue Velvet

    ★★★

  • Top Gun

  • Alex Is Lovesick

  • Tampopo

  • Back to the Future

    ★★★★★