• Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★★

  • The Magician

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★½

  • The Screaming Skull

    ★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • The Brain from Planet Arous

    ★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • The Killing

    ★★★½

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Killers from Space

    ★★½

  • The Big Heat

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Stray Dog

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★★

  • The Naked City

    ★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

  • A Page of Madness

  • Nosferatu

    ★★