yoav has logged 422 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
31
Death Proof

Death Proof

2007
×
Edit this entry  
30
To Die For

To Die For

1995
×
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Songbird

Songbird

2020
×
Edit this entry  
23
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Edit this entry  
20
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
19
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read the review Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
17
Birth

Birth

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Elle

Elle

2016
×
Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
15
You Don't Nomi

You Don't Nomi

2019
×
Edit this entry  
15
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
14
Trypps #7 (Badlands)

Trypps #7 (Badlands)

2010
×
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
Edit this entry  
13
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ida

Ida

2013
×
Edit this entry  
09
Always Shine

Always Shine

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Read prior review Edit this entry  
04
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
02
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Edit this entry