yoav has logged 57 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
Edit this entry  
29
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
26
Novitiate

Novitiate

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
Read the review Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★
Edit this entry  
24
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Edit this entry  
23
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
Edit this entry  
22
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
Edit this entry  
21
Double King

Double King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
21
Double King

Double King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
Edit this entry  
17
Ema

Ema

2019
×
Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
Edit this entry  
15
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Read prior review Edit this entry  
14
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
Edit this entry  
14
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Edit this entry  
12
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Edit this entry  
12
The Orphan

The Orphan

2018
×
Edit this entry  
11
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★
Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Victoria

Victoria

2015
×
Edit this entry  
10
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry  
09
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
Edit this entry  
09
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
08
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
08
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Edit this entry  
08
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
Edit this entry  
06
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Coherence

Coherence

2013
×
Edit this entry  
04
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Edit this entry