Highest rated films

  • Prisoners

    ★★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • This Is the End

    ★★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★★★

  • Evil Dead

    ★★★★★

  • Side Effects

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Kill Your Darlings

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 252 Films watched
  • 21 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Nowhere Boy

Jan 1

Most Watched

The Hunger Games: Catching Fire

twice

The Bling Ring

twice

Zombieland

twice

Silver Linings Playbook

twice

Bates Motel

twice

Last Film

Natural Born Killers

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
136 films
Thriller
79 films
Horror
69 films
Comedy
50 films
Crime
42 films
Action
39 films
Adventure
38 films
Romance
32 films
Mystery
31 films
Fantasy
23 films
USA
209 films
UK
43 films
Germany
25 films
France
22 films
Canada
11 films
Spain
9 films
Australia
8 films
Italy
6 films
Austria
6 films
Sweden
6 films
English
229 films
French
24 films
Spanish
23 films
German
13 films
Russian
13 films
Italian
12 films
Japanese
6 films
Portuguese
5 films
Latin
5 films
Swedish
5 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Bully

Films 𝕜𝕖𝕙 watched in 2013

  • Natural Born Killers
  • What's Eating Gilbert Grape
  • American Psycho II: All American Girl
  • Kill Your Darlings
  • I, Frankenstein
  • Her
  • Rain Man
  • Shaun of the Dead
  • Snatch
  • High Tension
  • The Incredible Journey
  • American Hustle
  • Transcendence
  • Million Dollar Arm
  • The White Ribbon
  • The Orphanage
  • Martyrs
  • The Fault in Our Stars
  • The Kids Are All Right
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • The Shawshank Redemption
  • Ruby Sparks
  • Let the Right One In
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Dreamers
  • Bully
  • The Wolf of Wall Street
  • The Cabin in the Woods
  • Final Destination 5
  • Prisoners
  • Gran Torino
  • This Is the End
  • Psycho
  • House of Wax
  • Down in the Valley
  • The Dying Gaul
  • The Bling Ring
  • The Virgin Suicides
  • Training Day
  • Blood Diamond
  • Road to Perdition
  • The Emperor's Club
  • Pan's Labyrinth
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Zombieland
  • Misery
  • Secret Window
  • Mean Girls
  • You're Next
  • Insidious: Chapter 2
  • Taxi Driver
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • The Experiment
  • The Bride of Frankenstein
  • Corpse Bride
  • 50/50
  • The Lost Boys
  • Cursed
  • Hope Springs
  • The Funhouse
  • Lincoln
  • Chocolate
  • Till Luck Do Us Part
  • Metallica: Through the Never
  • Chronicle
  • Let Me In
  • Juno
  • Skyfall
  • Shattered Glass
  • Sunshine Cleaning
  • Biutiful
  • Thank You for Smoking
  • Everything is Illuminated
  • Igby Goes Down
  • Predators
  • Red Eye
  • Memento
  • The Sessions
  • Frankenweenie
  • ParaNorman
  • Spirit: Stallion of the Cimarron
  • Maniac
  • A Nightmare on Elm Street
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • The Intouchables
  • Little Children
  • Hachi: A Dog's Tale
  • The Avengers
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Social Network
  • Inception
  • The Wrestler
  • Remember the Titans
  • Million Dollar Baby
  • Black Swan
  • Atonement
  • Whip It
  • Boys Don't Cry
  • The Eye
  • The Messengers
  • Kick-Ass 2
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Alice in Wonderland
  • Coraline
  • Crash
  • The Incredibles
  • The Indian in the Cupboard
  • Control
  • The Girl Who Played with Fire
  • Funny Games
  • The Piano Teacher
  • Goosebumps
  • Inkheart
  • The Frontier
  • Savage Grace
  • Last Days
  • Benny's Video
  • The Thief Lord
  • Panic Room
  • Amélie
  • Finding Nemo
  • Drive
  • Warrior
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Prometheus
  • Spider-Man
  • A Tale of Two Sisters
  • The Internship
  • Night at the Museum
  • The Killing Fields
  • The United States of Leland
  • Hellraiser
  • Suspiria
  • Carrie
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Evil Dead
  • Insidious
  • Silver Linings Playbook
  • The Hunt
  • A Nightmare on Elm Street
  • Brokeback Mountain
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • American History X
  • Donnie Darko
  • Back to the Future
  • Schindler's List
  • De Pernas pro Ar 2
  • De Pernas Pro Ar
  • The Squid and the Whale
  • Mysterious Skin
  • The Taking of Pelham 1 2 3
  • The Haunting
  • Wicked
  • Eden Lake
  • The Blair Witch Project
  • Wild Bill
  • The Hand that Rocks the Cradle
  • A Single Man
  • Planet Terror
  • The Others
  • Edward Scissorhands
  • Hanna
  • Oldboy
  • The Sixth Sense
  • Scary Movie 5
  • Halloween
  • Wrong Turn
  • Enchanted
  • The Ruins
  • Zero Dark Thirty
  • Jaws
  • Alien
  • The Dark Knight
  • Knowing
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Girl, Interrupted
  • 21 Jump Street
  • The Silence of the Lambs
  • The Water Horse
  • Surviving with Wolves
  • The Legend Is Born: Ip Man
  • Scream 4
  • War of the Worlds
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Man of Steel
  • Scream
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Bridge to Terabithia
  • King Kong
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • [REC]
  • Vacancy
  • Triangle
  • The Descent
  • Machete Kills
  • Green Street Hooligans
  • Side Effects
  • Star Trek Into Darkness
  • The Pianist
  • Se7en
  • Something the Lord Made
  • Maniac
  • Herbie Fully Loaded

See all 252

World Map

Highly rated films 𝕜𝕖𝕙 is yet to see

  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Like Father, Like Son
  • An Adventure in Space and Time
  • A Wolf at the Door
  • The Great Beauty

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more