Highest rated films

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Green Room

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • The Invitation

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 708 Films watched
  • 59 Average per month
  • 13.6 Average per week

Milestones

First Film

Estômago: A Gastronomic Story

Jan 5

Most Watched

Rare Exports: A Christmas Tale

twice

Son of Saul

twice

Scream Queens: Horror Heroines Exposed

twice

Lake Mungo

twice

Pontypool

twice

Last Film

Tattoo

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
385 films
Thriller
251 films
Horror
218 films
Comedy
123 films
Crime
109 films
Sci Fi
92 films
Action
92 films
Mystery
87 films
Adventure
66 films
Romance
66 films
USA
459 films
UK
112 films
France
74 films
Germany
52 films
Canada
49 films
Australia
27 films
Spain
24 films
Sweden
21 films
Italy
19 films
Japan
18 films
English
622 films
French
77 films
German
63 films
Spanish
55 films
Italian
28 films
Russian
22 films
Japanese
21 films
Swedish
11 films
Portuguese
10 films
Latin
9 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Band of Brothers
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Cam2Cam

Films 𝕜𝕖𝕙 watched in 2015

  • Tattoo
  • Antibodies
  • The Sessions
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Son of Saul
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Zombieland: Double Tap
  • Manchester by the Sea
  • Certain Women
  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde
  • Scream Queens: Horror Heroines Exposed
  • Crimson Peak
  • The Second Mother
  • Hush
  • Ouija: Origin of Evil
  • All Summers End
  • Dude
  • Fish Tank
  • White Zombie
  • The Walk
  • Muse
  • Cell 211
  • Mad Max: Fury Road
  • Lake Mungo
  • The Innocents
  • Flesh and Bone
  • Pontypool
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Jurassic World
  • The Legend of Tarzan
  • Zombeavers
  • Red White & Blue
  • Jane Got a Gun
  • The Overnight
  • Smartass
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Aftermath
  • The Square
  • Experimenter
  • Dog Day Afternoon
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Brain on Fire
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • November Criminals
  • Free State of Jones
  • Dark
  • Captain Marvel
  • Eyes Without a Face
  • The Invisible Man
  • Gia
  • Wendy and Lucy
  • Z for Zachariah
  • Appaloosa
  • Eyes Wide Shut
  • Creed
  • Animals
  • Chronic
  • Poker Night
  • Equity
  • The Huntsman: Winter's War
  • Inferno
  • Eyes Without a Face
  • Bad Boy Bubby
  • The Bunny Game
  • Bridesmaids
  • Spy
  • The City of Lost Children
  • The Living and the Dead
  • Red White & Blue
  • Deranged
  • Iron Jawed Angels
  • The Killing Room
  • Spider
  • The Imposter
  • Howl
  • Alex Cross
  • Gia
  • Bad Milo
  • The Incredible Journey
  • The Stanford Prison Experiment
  • Safety Not Guaranteed
  • Finding Dory
  • Son of Saul
  • James White
  • Warcraft
  • The Truman Show
  • Lumberjack Man
  • John Wick: Chapter 2
  • Max Manus: Man of War
  • Headhunters
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Edge of Tomorrow
  • Timecrimes
  • Green Room
  • Naked Lunch
  • Hatchet
  • Saw
  • Monster
  • Visions
  • Rob Roy
  • Volver
  • The Insider
  • The Truman Show
  • Anomalisa
  • The Fly
  • John Wick
  • 12 Angry Men
  • Dirty Harry
  • Hardcore Henry
  • Repo! The Genetic Opera
  • Dogville
  • Dark Touch
  • Tale of Tales
  • That Evening Sun
  • Duplicity
  • Helter Skelter
  • All Cheerleaders Die
  • The Howling
  • Baby Driver
  • Bone Tomahawk
  • Bone Tomahawk
  • Saw
  • Guinevere
  • The Final Girls
  • Deathgasm
  • Cannibal
  • Big Bad Wolves
  • Dark Touch
  • Cannibal
  • Dogville
  • Helter Skelter
  • First They Killed My Father
  • Circle
  • Sideways
  • Freaks of Nature
  • Blue Valentine
  • Silver Bullet
  • It's Only the End of the World
  • Summer Camp
  • Circle
  • The Forest
  • Tales of Halloween
  • Bridge of Spies
  • Frankenstein
  • The Intruders
  • The Boy
  • Banshee Chapter
  • Heathers
  • Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King
  • Star Trek Beyond
  • Hidden
  • Naked Lunch
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Spun
  • A Scanner Darkly
  • Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie
  • Me Before You
  • Heat
  • Grace
  • Extinction
  • Frequency
  • The Purge: Election Year
  • I Saw the Devil
  • Tremors
  • Welcome to the Dollhouse
  • Shanghai Kiss
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Shelter
  • Playing by Heart
  • Doggie Heaven
  • The Ghost Writer
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • The Revenant
  • Dead Set
  • May
  • The Final Girls
  • Heidi
  • Repo! The Genetic Opera
  • Lights Out
  • Dying Breed
  • *batteries not included
  • Inside Man
  • Genesis
  • Wendy and Lucy
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Tales of Halloween
  • Howl
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • 99 Homes
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • A Street Cat Named Bob
  • Knock Knock
  • Wreckers
  • Headhunters
  • Rampart
  • Room
  • Digging for Fire
  • The Spectacular Now
  • The Thing
  • Short Term 12
  • The Famous and the Dead
  • Clean, Shaven
  • The Disappearance of Alice Creed

See all 708

World Map

Highly rated films 𝕜𝕖𝕙 is yet to see

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Don't Be Bad
  • Our Little Sister
  • Kaili Blues
  • Beasts of No Nation

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more