Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Labyrinth of Passion

Labyrinth of Passion

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
07
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★
Edit this entry  
03
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★
Edit this entry  
29
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Edit this entry  
28
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★
Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The End of the Affair

The End of the Affair

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carrington

Carrington

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry