• All for the Winner

    ★★★½

  • God of Gamblers

    ★★★½

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★★½

  • The Little Mermaid

  • The Mahabharata

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★½

  • Sex, Lies, and Videotape

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★

  • Say Anything...

    ★★★½

  • Working Girl

    ★★★½

  • Dirty Rotten Scoundrels

    ★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Midnight Run

    ★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • A Fish Called Wanda

    ★★★½

  • As Tears Go By

    ★★★

  • Big

    ★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • The Unbearable Lightness of Being

    ★★★

  • Broadcast News

    ★★★★½

  • The Princess Bride

    ★★★★½

  • Maurice

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • The Witches of Eastwick

    ★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • Law of Desire

    ★★★★

  • Fatal Attraction

    ★★★★

  • Blunt

    ★★

  • Manon of the Spring

    ★★★★

  • The Color of Money

    ★★★★

  • Caravaggio

    ★★★½

  • Jean de Florette

    ★★★★

  • Manhunter

    ★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • Heartburn

    ★★½

  • Aliens

    ★★★★

  • Labyrinth

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★½

  • Top Gun

    ★★★½

  • Matador

    ★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★★

  • Out of Africa

    ★★½

  • Clue

    ★★★½

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Rocky IV

    ★★★½

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★½

  • Fright Night

    ★★★½

  • Kiss of the Spider Woman

    ★★★½

  • Prizzi's Honor

    ★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★

  • Brazil

    ★★★★½

  • Witness

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Taipei Story

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★½

  • Blood Simple

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Another Country

    ★★★

  • The Natural

    ★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Silkwood

    ★★★½

  • The Right Stuff

    ★★★½