• Pretty in Pink

    ★★★

  • Out of Africa

    ★★½

  • Clue

    ★★★½

  • Tampopo

    ★★★★★

  • Rocky IV

    ★★★½

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★½

  • Fright Night

    ★★★½

  • Kiss of the Spider Woman

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Prizzi's Honor

    ★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★

  • Brazil

    ★★★★½

  • Witness

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • Taipei Story

    ★★★★

  • The Killing Fields

    ★★★½

  • The Terminator

    ★★★½

  • Blood Simple

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Another Country

    ★★★

  • The Natural

    ★★★½

  • Sixteen Candles

    ★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Silkwood

    ★★★½

  • The Right Stuff

    ★★★½

  • Never Say Never Again

    ★★★

  • The Big Chill

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • The Hunger

    ★★★½

  • Tootsie

    ★★★½

  • Disco Dancer

    ★★★½

  • The Verdict

    ★★★½

  • Labyrinth of Passion

    ★★★

  • Querelle

    ★★★★½

  • The Best Little Whorehouse in Texas

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Dead Men Don't Wear Plaid

    ★★★

  • Deathtrap

    ★★★

  • Victor/Victoria

    ★★★★

  • Making Love

    ★★★

  • Mommie Dearest

    ★★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★

  • Time Bandits

    ★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★½

  • Polyester

    ★★★½

  • Nine to Five

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • Private Benjamin

    ★★★

  • Ordinary People

    ★★★★

  • The Mirror Crack'd

    ★★★

  • Flash Gordon

    ★★★

  • Xanadu

    ★½

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★

  • Being There

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★½

  • Life of Brian

    ★★★½

  • Alien

  • Stalker

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Mad Max

    ★★★½

  • The Deer Hunter

    ★★★½

  • The Boys from Brazil

    ★★★★

  • Death on the Nile

    ★★★½

  • Grease

  • Midnight Express

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★