• War-Gods of the Deep

    ★★

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Strange Bedfellows

    ★★★½

  • Father Goose

    ★★★

  • My Fair Lady

    ★★★½

  • Send Me No Flowers

    ★★★

  • Goldfinger

    ★★★½

  • Fail Safe

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★

  • Marnie

    ★★★½

  • What a Way to Go!

    ★★★★½

  • Paris When It Sizzles

    ★★★½

  • Becket

    ★★★½

  • Seven Days in May

    ★★★½

  • That Man from Rio

    ★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Man's Favorite Sport?

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • The Prize

    ★★★

  • Charade

    ★★★★

  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

    ★★

  • From Russia with Love

    ★★★

  • The Servant

    ★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★

  • Irma la Douce

    ★★★★

  • Hud

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • High and Low

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★½

  • The Mind Benders

    ★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • The Fabulous Baron Munchausen

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • That Touch of Mink

    ★★★

  • Cape Fear

    ★★★½

  • Sweet Bird of Youth

    ★★★

  • Lover Come Back

    ★★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★

  • Splendor in the Grass

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Paris Blues

    ★★★

  • The Hustler

    ★★★

  • Victim

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★

  • Lola

    ★★★

  • The Misfits

    ★★★

  • Come September

    ★★★★

  • The Grass Is Greener

    ★★½

  • Spartacus

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • La Dolce Vita

    ★★★★

  • Our Man in Havana

    ★★★½

  • Suddenly, Last Summer

    ★★★

  • Operation Petticoat

    ★★★½

  • Pillow Talk

    ★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • Rio Bravo

    ★★

  • Imitation of Life

    ★★★½

  • Auntie Mame

    ★★★½

  • Houseboat

    ★★½

  • The Big Country

    ★★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½